IT-säkerhet

Vi lyfter er säkerhet till nästa nivå

Hos ECIT tar vi din organisations IT-säkerhet till nästa nivå. Vi erbjuder omfattande säkerhetslösningar som skyddar er IT-infrastruktur och era data mot hot och intrång. Vår expertis garanterar att ditt företag följer gällande säkerhetsstandarder och best practices inom IT-säkerhet. Som din partner hjälper vi dig att ligga steget före IT-brottslingarna genom proaktiva åtgärder och kontinuerlig övervakning.

Kundreferenser

Våra nöjda kunder

Skräddarsydda lösningar för ditt företags behov

På ECIT arbetar över 400 IT-experter  kontinuerligt med IT säkerhet för att skydda våra kunders företag mot hot och cyberattacker.

Vi har bred kompetens och hjälper företag med allt från backup till uppsättning av brand-väggar och övervakning. Vi ger även säkerhetsrådgivning, utförsäkerhetsskanning och rekommenderar åtgärdsförslag. 

Vi arbetar som en partner till våra kunder och fokuserar på att skydda dem mot framtida säkerhetshot och cyberattacker. 

Tillsammans tar vi din IT-säkerhet till nästa nivå!

IT-säkerhet

Därför väljer andra företag ECIT

  • Vi är specialister på de senaste säkerhetsteknologierna och verktygen.
  • Vi erbjuder nära rådgivning (sparring) och en egen fast kontaktperson för säkerhetsfrågor.
  • Vi ser till att ni uppfyller alla relevanta säkerhetsstandarder och lagkrav.
  • Vi förebygger cyberhot innan de ens uppstår – genom övervakning och snabba åtgärder.
  • Ni har ett dedikerat IT-säkerhetsteam tillgängligt dygnet runt.
Kundreferens – Veteranpoolen | Eric Löfström – Utveckling och produktionsansvarig
Med sin professionalism och engagemang ger ECIT oss en problemfri IT-tillvaro.
Kundreferens – Myrorna | Karin Carlsson – HR-partner
En pålitlig och värdeskapande partner, vi är jättenöjda!
+
3000
0

Anställda
+
120
0

Kontor
+
11
0

Länder

Frågor och svar – IT-säkerhet

Allt du behöver veta om IT-säkerhet

Det här brukar andra företag fråga oss om IT-säkerhet

Vad är IT-säkerhet?

IT‑säkerhet handlar om att skydda företagets IT‑infrastruktur och digitala tillgångar mot hot och intrång. Det innebär tekniska, organisatoriska och mänskliga åtgärder som tillsammans skapar ett robust skydd mot cyberattacker.

Varför är IT‑säkerhet viktigt?

IT‑säkerhet är avgörande eftersom cyberattacker idag inte handlar om om de sker – utan när. Genom att investera i rätt skydd kan företag minska risken för intrång, dataläckor och driftstopp. Samtidigt säkerställs affärskontinuiteten genom att viktiga system och data snabbt kan återställas vid en incident. En stark IT‑säkerhet bidrar också till att bygga en medveten säkerhetskultur där medarbetarna vet hur de ska agera för att förhindra och hantera hot. Dessutom hjälper det företaget att efterleva lagar och regler som GDPR och NIS2, vilket inte bara minskar juridiska risker utan också stärker kundernas förtroende.

Hur kan vi förbättra vår cybersäkerhet med ECIT:s hjälp?

Vi börjar med att analysera din nuvarande säkerhetsnivå genom skanning och riskbedömning. Därefter implementerar vi skräddarsydda lösningar som exempelvis avancerade brandväggar, backup-lösningar, kryptering, och säkerhetsrutiner – allt anpassat till din verksamhet och dina behov. 

Hur skyddar man sig från cyberhot i praktiken?

Det handlar om en kombination av teknik, rutiner och kunskap. Vi ser till att ni uppfyller alla relevanta säkerhetsstandarder och lagkrav, samt förebygger cyberhot innan de ens uppstår – genom övervakning och snabba åtgärder.

Vad skiljer ECIT:s IT-säkerhetstjänster från andra leverantörer?

Vi erbjuder inte bara teknik – vi är din strategiska partner. Med över 400 IT-experter arbetar vi proaktivt för att anpassa säkerhetslösningarna efter din verksamhets unika behov. Vårt fokus är långsiktigt skydd, ständig förbättring och trygg rådgivning. 

Kontakta Gustav idag!

Hur kan vi hjälpa ditt företag med IT-säkerhet?

Fyll i vårt kontaktformulär så hör vi av oss till dig så snart vi kan. Vi ser fram emot att hjälpa dig!

+46 70 658 11 49